logo

Pojdi nazaj   ArchiCAD Forum > ArchiCAD Forum > Izdelava projektne dokumenatcije
Osveži stran Zakoličbena situacija - primer iz prakse

Odgovori

Orodja
Star 29.12.2010, 16:54   #1
vuego
Član

Registriran dne: 24.10.2008
Prispevki: 48
vuego is on a distinguished road
Privzeto Zakoličbena situacija - primer iz prakse

Odločil sem se za novo leto tudi sam na hitro prispevati svoj primer iz prakse - izdelavo zakoličbene situacije, ki je del vodilne mape v projektih za pridobitev gradbenega dovoljenja. Sicer imam v spominu, da je bil sistem zakoličbe že enkrat predstavljen s strani Pilona, pa bom vseeno objavil še mojo varianto.

Za zakoličbo sem si izdelal manjši gsm objekt, ki predstavlja točko in koordinatno izhodišče. Na ta način je lahko geodetski posnetek rotiran, zrcaljen, in postavljen na kakršnokoli izhodišče na delovni površini. Tudi tekst oz. oznake točke se lahko poljubno rotira glede na želje uporabnika

Za vnos zakoličbenih točk v situacijo uporabim kar tloris temeljev, na katerega v ozadju pripnem geodetski posnetek. Na vogale temeljev namestim zakoličbene točke (1), njihovo izhodišče (2) pa poravnam z enim od presečiščem koordinatnega sistema, ki so na vsakem geodetskem načrtu. Po tem izberem vse točke, odprem v nastavitve in v njih prepišem koordinate izhodišča ter ničlo v parametre BaseX, BaseY in BaseZ (glej sliko). Napis točke se določi v polju "ID" posameznega objekta

Po tem odprem seznam "Lists" v Project Navigatorju, izberem "Components", dvakrat kliknem na izpis "Zakoličba" in ta mi v tabeli izpiše zakoličbene točke in njihove koordinate (glej drugo sliko). Ta izpis lahko skopiram in prilepim v layout risbe.

Prednosti takega načina so naslednje:
1. geodetski posnetek je lahko poljubno rotiran, na poljubnem izhodišču,
2. tudi sama zakoličbena točka je lahko rotirana, kot tudi njen napis,
3. premikanje zakoličbene točke je enostavno, preko "stretch" ikonce v paleti, ki se pojavi ob kliku na center zakoličbene točke; izhodišča ni potrebno popravljati,
4. izpis je hiter in točen, tudi pri spremembah
5. na ta način se lahko vnese in obdela tudi veliko število točk (na primer za zakoličbo prometne ureditve)

Objekt z zakoličbeno točko in izpisom dobite na moji strani: http://www.arhim.si/uploads/pozicija.lcf
Pripete datoteke
prikaz_1.jpg‎   prikaz_2.jpg‎  
vuego is offline   Reply With Quote
Star 11.01.2011, 10:12   #2
gorazd
Administrator

gorazd's Avatar

Registriran dne: 05.09.2008
Prispevki: 365
gorazd is on a distinguished road
Privzeto

Bravo in hvala, za odličen opis. Si kdaj poskusuil tudi z objektom zakoličba, ki je navoljo na naši domači strani? Zanimivo bi bilo slišati primerjavo.

http://www.pilon.si/upload/rte/knjiznice/zakolicba.mov

Upam da se še kdo opogumi in napiše kak podoben primer, oz. nasvet.
Star 13.01.2011, 13:42   #3
vuego
Član

Registriran dne: 24.10.2008
Prispevki: 48
vuego is on a distinguished road
Privzeto

Zanimivo. Opažam, da stvar deluje zelo podobno, čeprav nisem imel vpogleda v obstoječ objekt. Razmišljamo enako
vuego is offline   Reply With Quote
Star 04.05.2012, 08:37   #4
janko12
Začetnik

Registriran dne: 05.04.2012
Prispevki: 4
janko12 is on a distinguished road
Privzeto

Odličen primer!
janko12 is offline   Reply With Quote
Odgovori

Orodja